Kui leiad endale lõpuks sobiva kodu või krundi, paneb see ilmselt juba asju pakkima. Aga ära kiirusta ja juhime tähelepanu ka ostu- või müügiprotsessile. Olenemata sellest, kas said endale kinnisvara või leidis Sinu maatükk endale uued potentsiaalsed elanikud, on palju tegemist veel paberimajanduse, notariaalsete dokumentidega ja võimalik, et ka panga või isegi pankadega.
Meie soov on teha Sinuga koostööd, hoida kursis detailidega ja kinnitada terve tee, et kõik on kontrolli all. Kui aga tunned, et soovid ise selle seikluse läbi teha, siis siit meie nõuanded.
Hindamisakt
Kui oled sobiva objekti leidnud ning soovid panga abiga selle endale soetada, tuleks esimese asjana tellida kinnisvarabüroost hindamisakt, mis näitab. kui palju on tegelikult Sinu objekt väärt ja kas maksad selle eest õiglast hinda. Kui hindamisobjekti summa on suurem, siis oled võidus, aga kui objekti tegelik maksumus on väiksem, pead pangale vahe sissemaksu näol kinni maksma.
Isegi kui tervesse protsessi ei ole vaja pankadel sekkuda, tasub siiski hindamisakti peale mõelda. Nimelt koostab selle professionaalne hindaja ja erapooletu inimene ning Sina saad vähemalt teada, palju on objekti objektiivne hind. Seda eriti müüjana, sest ehk hoopis müüd Sina seda alla turuhinna ja võiksid hoopis rohkem küsida? Kui oled aga teisel pool ostja rollis ja soovid vana kodu müüa, et endale uus osta, on hindamisakti vajalik, et pank teaks, milline summa Sulle vana kodu müügist laekub, et siis teha uued kalkulatsioonid.
Hea tava kohaselt tasuvad ostja ja müüja hindamisakti pooleks, kuna seda on mõlemil vajal.
Pakkumine
Kui oled ostjana endale sobiva eluaseme või krundi leidnud, siis kindlasti tee maaklerile omapoolne pakkumine – kohe täitsa julgelt. Pakkumine võib olla küsitud hind, sinu meelest õiglane lahendus või kui tahtjaid on rohkem, siis ole valmis enampakkumiseks. Juhul, kui objekt on kaua müügis olnud, on hinna osas ilmselt võimalik natukene navigeerida ostja kasuks.
Müüja roll on pakkumist objektiivselt vaadelda. Kui müük aga ei ole pikka aega õnnestunud, on tõenäoline, et sellist summat ei ole ostjad valmis välja käima. Siis tasuks igat pakkumist kaaluda, sest mida aeg edasi, seda rohkem turg hinda alla vajutab.
Pank
Nii pea, kui maakleri ja müüjaga on käed löödud, tuleks helistada ka oma panka. Ideaalses maailmas soovitame juba enne otsingute alustamist pangaga suhelda: mis on ostja maksimaalne summa; millistel tingimustel ja kas laenu pakutakse ning millist intressi võiks loota. Kui nii ostja kui ka müüa on koos maakleriga ühel leheküljel, siis ei ole hiljem närveerimist ja müüa saab ostjates kindel olla.
Notar
Notaris peavad kohal olema maakler, ostja, müüja ja pangad, kui ostetakse pangalaenuga. Hea meelega aitame leida kõigile sobiva aja ning tavaliselt leiab selle nädala või kahe jooksul.
Notaris käiakse üle kõik müüdava või ostetava objekti andmed, leping ja tehakse kindlaks, et sellel ei ole varjatud puudusi. Varjatud puudused on infosulg objekti puudutavate faktide osas, mis võiks ostuprotsessi muuta tänu hilisemale ilmumisele. Varjatud puuduste tekkimisel on võimalus veel ostuprotsess tagasi lükata.
Lisakulutused
Lisaks objekti enda hinnale lisanduvad alati müügi- ja ostuprotsessis järgmised kohustuslikud kulutused, millega peab arvestama. Need sõltuvad ostetava objekti summast, soetaja finantsilisest panusest ja laenu suurusest:
- Laenulepingu tasu
- KredExi lepingutasu (kui kasutatakse KredEx lahendust)
- Riigilõiv notaris
- Hindamisakt
- Notari deposiitkonto kasutamise tasu
Meie jaoks on kõik eelpoolnimetatud teadus igapäevane töö ja ainult suurima heameelega teeme koos ruumi uuele, et Sina ostjana või ka müüjana, saaksid osa protsessist, ent ainult sellest osast, millest ise oled huvitatud. Paneme oma partneritele veel südamele, et kinnisvarabüroo ja maakleri valik tuleb teha hästi veendumaks, et tegemist on oma ala spetsialistidega, kelles südameasjaks on kinnisvara.