Advanced Search

0 € kuni 1,000,000 €

Rohkem filtreid
we found 0 results
Otsingutulemused

Millest räägib kodu energiamärgis?

Autor: Ruum Kinnisvara on 22/08/2023
| 0

Kui energiahinnad püsivad rekordtasemetel, siis kodu soetamisel tuleb kindlasti suuremat tähelepanu pöörata selle energiamärgisele. Just see märk annab aimu, milliste arvetega tuleb tulevikus seal elades arvestada.

Sageli on kinnisvarakuulutustes informatsioon elamispinna energiamärgise kohta. Seal võib kohata märgiseid nagu A, B, C, D, E, F, G ja isegi H.

Selguse mõttes tuleks rõhutada, et energiamärgis annab teavet hoone tulevase energiavajaduse või juba olemasoleva hoone tegeliku energiatarbimise kohta. Sageli ekslikult arvatakse, et energiatarbimine hõlmab ainult küttekulusid. Tegelikult hõlmab see ka kulutusi seoses jahutamise, ventilatsiooni, vee soojendamise, valgustuse, elektriseadmete kasutamise jmsga.

Energiamärgise saamiseks on vaja vähemalt ühe aasta energiatarbimise (elekter, küte, gaas) andmeid. Antud märgis kehtib hoone tegeliku energiatarbimise kohta kümme aastat. On oluline märkida, et kinnisvara omanik ei saa märgist omatahtsi muuta, seda saab teha üksnes pädev energiaaudiitor riiklikus ehitisregistris.

Energiaklassid kajastavad hoone energiatarbimist.

Kui ostes või üürides uut kodu vastavat märgist  kuulutuse juures ei ole, siis tuleks uurida infot omanikult või kinnisvaramaaklerilt. Üldiselt peaksid 2020. aastast ehitatud uued hooned olema ligi nullenergiahooned ehk vastama A-energiaklassi nõuetele. Kui aga olemasolev hoone on rekonstrueeritud peaks see vastama C-energiaklassi nõuetele.

Rääkides eelnevalt mainitud tähemärkidest ehk elamu energiaklassidest, osutavad need sellele, kui palju energiat hoones tarbitakse.

Vanus, kasutatud ehitusmaterjalid, energiaallikad, ventilatsiooniseadmed, akende kvaliteet ja isegi elanike arv mõjutavad oluliselt energiaklassi. Vähem elanikke tähendab paremat energiaklassi. Kuid millised omadused iseloomustavad iga energiaklassi?

 • Energiaklass A

See tähistab hooneid, mille energiakasutuskulud on minimaalsed, hoone on suurepäraselt soojustatud, aknad on kvaliteetsed. Majas on soojustagastusega ventilatsioon ning kütteallikaks maasoojuspump. Lisaks peab hoones olema taastuvenergia tootmise võimekus, näiteks päikesepaneelid või tuulegeneraatorid.

 • Energiaklass B

Siia kuuluvatel hoonetel on suurepärane soojustus, korralikud aknad, soojustagastusega ventilatsioon ja maasoojuspump. Mõnikord võivad olla lisaks päikesepaneelid sooja tarbevee tootmiseks.

 • Energiaklass C ja D

Nendel hoonetel on normaalne soojustus ja aknad, kuid vähem efektiivne kütte- ja ventilatsioonisüsteem, näiteks õhk-vesi soojuspump.

 • Energiaklass E ja F

Need märgised viitavad tavaliselt 1960. aastate või varem ehitatud majadele, mis on enamasti renoveerimata. Neid leiab sageli näiteks Tallinna Kesklinnas või magalarajoonides nagu Mustamäel, Õismäel, Lasnamäel jne.

 • Energiaklass G ja H

Need tähistused kuuluvad kõige enam energiat tarbivatele hoonetele. Praktiliselt tähendab see vähe- või halvasti soojustatud maja, mille energiatõhusus on väga madal.

Igaüks saab kontrollida oma kodu või soetatava kinnisvara energiamärgist ehitisregistris. On oluline seda teha enne ostuotsuse tegemist, et saada aimu oodatavatest elektri- ja küttearvetest ning planeerida igakuiseid kulutusi ja laenu tagasimaksevõimet. Samuti on soovitatav paluda näha varasemaid kommunaalarveid, kui need kuulutuses puuduvad, et saada aimu tulevastest kulutustest.

Jäta kommentaar

 • Otsing

  0 € kuni 1,000,000 €

  Rohkem filtreid
 • Kategooriad

Võrdle objekte