See siin on nüüd küll teema, mis põhjustab furoori igal korral, kui seda arutama hakkad. Kui päevakorda tuleb üürimine või eluaseme ost, siis tuleks teha ruumi, tõmmata hinge ja korra rahulikult kõik läbi mõelda, miks mitte ka paberile kirja panna. Nii üürimisel, kui ka ostmisel on omad head ja vead, ent need olenevad tihti Sinust endast – soovidest ja võimalustest.
Üürimine
Tavapäraselt alustatakse oma kodu-teekonda üürikorteritest, sest noored elavad kas koos mitmekesi, paaridel ei ole veel oma stabiilset sissetulekut või ei ole inimesed veel valmis ühist kodu soetama. Küll aga on persoone, kes soovivadki elada üürikorterites, sest hüvesid on tegelikult palju.
On täiesti vastuvõetav, et inimene lihtsalt veel ei tea, mida nad elult ootavad. Veel vähem, mida nad sooviksid oma tulevaselt kodult. Kuna samm on väga suur, tulekski enne katsetada, kas Sinu ideaalne kodu asub suures või väikeses majas. Kui Sul on rõdu, siis kas kasutaksid seda? Kas peaksid tulevikus otsima endale kodu, kus on kindlasti vann või piisab Sulle ka dušikabiinist? Esmapilgul täiesti tühised asjad, aga lõppude lõpuks on kodu see, kus Sinul endal on mõnus olla. Üürikorterid annavad võimaluse hüved ära testida ja siis juba tead, mis võiks ka pikaajaliselt sobida.
Kui koduomanikul on lisaks üüri tasumisele veel muidki kohustusi kanda, siis üürilistel on elu sisuliselt ette-taha ära tehtud. Pesumasin läheb katki? Enamjaolt on korteri omaniku ülesanne see asendada. Toimub korteriühistu koosolek? Omanik läheb ise kohale, et oma kinnisvaraga kursis olla.
Kui korteri ostmise ja müümise protsess on keerukas ja ka kulukas, siis üüripinna vahetamine on hea planeerimise korral paari päeva küsimus. Kui saabub näiteks perelisa ja on vaja suuremat pesa, siis üüripinna
puhul saab seda teha väga kiiresti ning valikut tihtipeale on, ent alati tuleb arvestada, et parimad korterid ja majad kaovad silmapilguga. Samuti kui minnakse kaugemale tööle või kooli, on iga kell lihtsam otsida endale uus üürikodu, kui kulutada tunde reisimiseks.
Ostmine
Suurim argument, mida kinnisvara omavad inimesed tihti ütlevad, on see, et “Sa maksad endale” ja see on ka täiesti tõsi. Olgugi, et Sul on sarnaselt üürile igakuine pangalaen ja tasutud raha tuleb Sulle ringiga tagasi. Enamjaolt kui kõrvutada sarnaseid kortereid, on ka laenumakse tunduvalt väiksem kui igakuine üür.
Oma kodus võid Sa puurida, värvida, tube ümber tõsta, mööblit või aknaid vahetada nii palju, kui süda (ja ka naabrid) heaks arvavad. Enamjaolt üürileandja-üürniku suhted on sellised, et igat liigutust võiks kooskõlastada ja siis ei pruugi tulla ka postiiivset vastust.
Lisaks on oma kodu on suur investeering. Kui kolm aastat elada üürikorteris, siis rahareservid on ainult need, mille leiad oma pangakontolt, kuid kui kolme aasta pärast oma korter maha müüa, on järgmist kinnisvara hoopis lihtsam soetada ning laenu tagasimaksmine on tekitanud mõningase puhvri. Puhvri suurus oleneb laenuperioodist ja selle makse suurusest.
Tegelikult on aga nii, et kindlustunne sõltub Sinust endast ja meie oleme alati vaid kõne või e-kirja kaugusel, et saaksime anda nõu, kas võiksid valida üürikorteri või täitsa oma kodu. Mõlemal lahendusel on plusse-miinuseid ja ilmselt ideaalseid stsenaariume leidub väga harva, kuid need ligilähedased võimalused on meiega täitsa olemas. Mõtle lihtsalt välja, mis toimib Sinu jaoks, milline on Sinu kirg ja asu tegudele.