Advanced Search

0 € kuni 1,000,000 €

Rohkem filtreid
we found 0 results
Otsingutulemused

Mis toimub eramaja järelturul?

Autor: Ruum Kinnisvara on 21/06/2022
| 0

Korterite kõrval on eramajadega tehtavad tehingud olnud alati marginaalsed. Viimased aastad on aga pannud inimesi oma elutingimusi ümber hindama ning eramutest saanud kõikjal maailmas kuum kaup, mis väljendub ka järjest kasvavas hinnas.

Skandinaavias räägivad kinnisvaraanalüüsid juba pikemat aega ühte juttu – eramajade turul on tõsine kriis, sest inimesed ei taha enam elada linnasüdames, vaid soovivad oma murulappi ja rohkem ruumi. Kuna nõudlus on suur, on ka hinnad hüppeliselt tõusnud. Viimase tõuke andis hinnakasvule sõda Ukrainas, mis on oluliselt hakanud mõjutama ehituskulusid. See on aga tekitanud veel ühe meelelaadi muutuse. Nimelt, kui varem loodeti renoveerimist vajav maja hea hinnaga kätte saada ja siis seda ise kaasajastada, siis nüüd tahetakse pigem sellist kodu, kuhu raha enam sisse panema ei pea. Loomulikult on see ülemerenaabrite juures korralike eramajade hindu veelgi kergitanud.

Piirkonniti isegi 153-protsendine hinnatõus

Samasugust trendi on näha ka Eestis, kus eramute hinnad on just viimasel ajal teinud märgatava tõusu. Kui paar aastat tagasi võis leheveergudelt leida uudiseid, mis soovitasid pigem maja ise ehitada, sest see tuleb odavam kui järelturult uueväärne kodu osta, siis täna on selle ehitamine materjalide puudusest tingitud hinnatõusust väga kallis ning paljud suunanud oma pilgu hoopis järelturule.

Seda kinnitab ka kinnisvaraportaali KV.ee viimane analüüs, mis näitab, et nende veebis olevate majade ruutmeetri hind on aastaga kasvanud keskmiselt 37% ehk 1 158 eurolt 1 589 euroni. Seejuures Harjumaal on muutus 38%, kuid näiteks Raplamaal olevate eramajade ruutmeetrihind on kerkinud lausa 153%. Ehk kui veel aasta tagasi tuli ruutmeetri eest seal kandis välja käia 740 eurot, siis nüüd juba 1 871 eurot.  Suurimad hinnatõusud on viimase aastaga olnud näiteks veel ka Tartumaal (40%), Läänemaal (63%) ja Valgamaal (65%). Pakkumiste arv on aga pea kõikjal vähenenud. Kui keskmiselt on müügikuulutusi portaalis 2% vähem, siis näiteks Pärnumaal ja Valgamaal on müüdavate eramajade maht vähenenud 13% ja Raplamaal 22%.

Usalda, aga kontrolli!

Kuna nõudlus on suur võib näha hinnatud piirkondades pakkumisi, kus veel mõni kuu tagasi küsiti täna 600 000 või 700 000 euroga müügis oleva eramu eest veidi üle poole miljoni euro.

Loomulikult on see toonud turule ka müüjaid, kes üritavad olukorda ära kasutades oma vara ulmeliste summadega maha müüa. Nii on näha elamuid, mille hind on selgelt isegi kolm korda reaalsest turuhinnast kõrgem. Siinkohal tasubki uurida ja vaadata mitte ainult pangakontole, kas küsitav summa on olemas, vaid, kas müüdav objekt tõesti on oma raha väärt ning kui palju tuleb välja käia piirkonnas asuvate samaväärsete kodude eest. Kuna maja võib peita endas palju vigu, mida silmaga ei märka ja mida jagada ei taheta, tuleks kindlasti põhjalikult kontrollida ka hoone seisukorda, sest nii mõnigi omanik üritab olukorda ära kasutades müüa ära puudustega kinnisvara, mis viib rahakotist suuri summasid ja millest võib muidu olla raske lahti saada. Seetõttu soovitamegi maja ostes kaasata protsessi võimalikult palju oma ala professionaale, kes ei lase huvipakkuva objekti eest üle turuhinna maksta ja oskavad märgata ka silmaga nähtamatut.

Ruum Kinnisvara pakutavatest eramutest saad ülevaate SIIT või räägi oma soov ära mõnele meie maakleritest ja leiame sulle sinu nõudmistele vastava kodu.

Jäta kommentaar

  • Otsing

    0 € kuni 1,000,000 €

    Rohkem filtreid
  • Kategooriad

Võrdle objekte