Kinnisvarasse investeerimine on üks kindlamaid viise, kuidas oma sääste inflatsiooni eest kaitsta. Investorina tuleb aga mõelda, millisesse objekti on kõige mõistlikum oma raha paigutada. Toome välja plussid ja miinused, millega arvestada, kui valida investeeringuks elamispind uusarenduses ning järelturul.
Üldiselt võib öelda, et järelturu korterid on kõrgema tootlikkusega kui uusarendustes olevad elamispinnad. See aga ei tähenda automaatselt seda, et kindlasti peaks raha paigutama just nii öelda teise ringi kodusse.
Järelturu korter sobib lühiajaliseks investeeringuks
Esmalt tuleks mõelda, kui pikalt on plaanis elamispinda välja üürida ja millal see maha müüa ehk kui pikk on investeerimisliin. Kui pigem on tegemist lühikese investeeringuga, siis on mõistlikum osta järelturu korter. Samas öeldakse, et vanemad korterid on suurema riskiga. See viitab ühest küljest sellele, et seda rendivad reeglina väiksema maksevõimega üürnikuga, teisalt aga on korteri ülalpidamiskulud suuremad. Sellise korteri puhul peab arvestama ka asjaoluga, et noorem põlvkond, kes endale kodu ostab, eelistab reeglina uusarendusi. Kuna vanemates majades asuvad elamispinnad võivad küll olla taskukohasemad, jätavad need noored koduotsijad külmaks ning võib juhtuda, et korteri müümine osutub seetõttu keeruliseks ja aeganõudvaks.
Uusarendusega on vähem muret
Uusarendusse investeerimise kasuks räägib see, kui investeerimisliin on planeeritud pikemale ajale. Kui vanemate kortermajade remondikulud aina suurenevad, siis uusarenduste puhul on kõrvalkulud madalad. Omanikuna tähendab uuem kinnisvara ka vähem muret. Näiteks oht, et miski laguneb ja vajab kohest remonti, on väiksem.
Kuna üürikorterit otsib reeglina noorem generatsioon, siis hindavad need pigem elamispindu uusarenduses, kus naabriteks rohkem omavanused ning kõrvalkulud kasinamad. Nii võib öelda, et uuemas kortermajas asuva kodu väljarentimine on vähem aeganõudev ning tõenäosus, et pind jääb omaniku kätte, väiksem.
Asukoht otsustab
Kindlasti peaks aga mõtlema sellele, et uusarenduse korterisse tuleb veel enne kui see üüriturule suunata, teha mõningaid kulutusi. Näiteks on sinna vaja paigaldada köök ja osta mööbel. Paremini hoitud järelturu korteri puhul jäävad need väljaminekud ära.
Lisaks tuleks arvestada asukohaga. Atraktiivsemates linnaosades ei pruugi järelturu ja uusarenduste nõudlusel väga suurt vahet olla. Samas näiteks magalarajoonides, kuhu kerkib pidevalt uusi kortermaju juurde, on need ajutise elamispinna otsijate seas kindlasti populaarsemad.
Kui on soov investeerida kinnisvarasse, peab kindlasti olema eelnevalt selge arusaam, kui pikalt üüritegevusega plaanitakse tegeleda, sest sellest oleneb suuresti, kas paigutada raha järelturu korterisse või uusarendusse. Kindlasti tuleb mõelda ka kinnisvara tootlikkusele ja uurida eelnevalt piirkonna keskmisi protsente, mille põhjal enda eesmärgid püstitada. Muide, nõuandeid algajatele kinnisvarainvestoritele oleme jaganud ka siin. Kuna kinnisvarasse investeerimine nõuab turu ja sektori toimimisest mitmeid teadmisi, siis kindlasti tasub ka nõu küsida piirkonnas tegutsevatelt maakleritelt.