Advanced Search

0 € kuni 1,000,000 €

Rohkem filtreid
we found 0 results
Otsingutulemused

Kas energiahindadel on mõju ka kinnisvarasektorile?

Autor: Ruum Kinnisvara on 13/03/2022
| 0

Energiahindade tõus on tabanud paljusid koduomanikke väga valusalt. Kas kõrged hinnad mõjutavad või hakkavad mõjutama ka kinnisvaraturgu ja selle rekordilisi tehingunumbreid?

Elektri ja kodusooja hind on tõusnud kordades ning tähendab nii mõnelegi majapidamisele seda, et arved on võrreldes aasta taguse ajaga kahekordistunud. Riigi poolt kehtestatud toetusmeetmed küll pakuvad hetkelist leevendust, kuid tõsiasi on, et energiahinnad jäävadki kõrgemaks kui meile seni harjumuspärane. Kas see tähendab ka seda, et need hakkavad määrama kinnisvarasektoris toimuvat ja seavad eelisolukorda need objektid, kus on kaasajastatud küttesüsteemid?

Suurima löögi saavad kõrgete kõrvalkuludega järelturu elamispinnad

 Kindlasti energiahindade tõus märkamatult ei möödu ning keerulisemaks muudab see eelkõige selliste pindade müügi, kus küttesüsteemid on vanad ja puudub ka valmidus uuemale süsteemile üleminekuks. Samuti on keerukas olukorras näiteks sellised eramud, mis ehitatud ajal, mil elektriküte oli väga soodne ning seetõttu rajati terve küttesüsteem just sellele.

Ilmselt esimest suuremat muutust on turul näha järgmise kütteperioodi eel, mil riiklike abimeetmeid arvete tasumisel ei ole ning inimesed, kellele energiahinnad käivad üle jõu, panevad oma elamispinna müüki ja hakkavad otsima soodsamat. Täna on selliseid näiteid turul näha veel suhteliselt vähe, küll aga võime kinnitada, et nii Eestis kui ka meie naaberriikides tunnevad inimesed uut kodu otsides senisest märgatavalt rohkem huvi selle kommunaalkulude vastu.

Täna on järelturu korterite hinnad tõusnud uutega võrreldes isegi rohkem: Maa-ameti andmeil lausa 22 protsenti, võrreldes uusarenduste 15 protsendise hinnakasvuga. Tulevikus võib aga eeldada, et järelturu korterite hinnad stabiliseeruvad ning võivad hakata pigem langema. Kuna uusarendused on reeglina ehitatud energiatõhusust ja -säästlikust silmas pidades, siis on ka nende kõrvalkulud vanemate ehitistega võrreldes madalamad. See aga tähendab, et ostjad hakkavad veelgi enam eelistama uuemaid elamispindu.

Üürituru tootlikkus väheneb

Energiahindade tõus on mingil määral mõjutanud juba ka kinnisvarainvestoreid. Kuulda on juhtumeid, kus üürnikud vahetavad elamispindu soodsamate vastu või on palunud omanikul rendihinda alla lasta, sest üüri ja suurenenud kommunaalkulude tasumine käib üle jõu. See aga tähendab, et oodatav tootlikkus väheneb ning pind võib hakata koormama omaniku rahakotti. Ilmselt võib seetõttu lähiajal näha, et nii mõnigi investor üritab keerulist kinnisvara müüa. Kindlasti ei tähenda see seda, et raha ei ole enam mõtet kinnisvarasse paigutada, vaid pigem seda, et investeeringud tuleb läbi mõelda arvestades suurenenud kõrvalkulusid.

Mis toimub aga hinnaralliga? Kinnisvaraturg näitab episoodilisi rahunemise märke, kuid ost-müügihinnad kindlasti lähiajal langema ei hakka. Usume, et seni kuni pakkumisi on turul kasinalt ning palju neid, kes soovivad oma raha kinnisvarasse investeerida, ei toimu sektoris ka märgatavat hinnalangust.

Kui energiahindade tõus on pannud sind mõtlema koduvahetusele või vajad abi uues olukorras kinnisvarasse investeerimisel, siis võta ühendust mõne meie maakleriga ja leiame su murele lahenduse.

Jäta kommentaar

  • Otsing

    0 € kuni 1,000,000 €

    Rohkem filtreid
  • Kategooriad

Võrdle objekte