Ajal, mil kinnisvaraturul tundub kõik müüvat, otsid sina aga oma elamispinnale juba pikemat aega uut omanikku. Miks turg sind ei soosi?
Põhjusi, miks objekt jääb seisma, on mitmeid. Tihti võib probleem olla üpriski lihtne, millele müüja ise ei pruugi tullagi. Teine kord on aga põhjuseks paberimajandus, mis muudab kodu soetamise keeruliseks. Alljärgnevalt toome välja levinumad põhjused, miks kinnisvara müük on venima jäänud ja millega oleme ka oma praktikas kokku puutunud.
- Kuulutuses ole piisavalt infot. Kui soovid kinnisvara müüa, on väga oluline, et kuulutuses oleks objekti kohta infot pigem rohkem kui vähem. Kindlasti ei piisa ainult sellest, kui kirjeldada ruumiplaneeringut ja objekti seisukorda, vaid oluline on märkida ka näiteks seda, milline on hoone energiamärgis ja mis ruume kütab. Usaldusväärsust lisab kindlasti ka ülevaade kommunaalkuludest.
- Fotosid on vähe. Kui paned kuulutuse juurde ainult mõned pildid, siis võib ostjale jääda mulje, et üritad midagi varjata ja seega võiks ka illustratiivset materjali olla enam kui paar. Plusspunkte ostjate silmis toob kindlasti ka video elamispinnast. Kui müüd maja või suvilat, siis tuleb kindlasti ühtviisi panustada nii interjööri- kui ka eksterjööri fotodele.
- Visuaalid ei too välja elamispinna väärtust. Lisaks piltide kvaliteedile on oluline, et need tooksid välja selle, kui hea on seal elada, kui avarad on ruumid, kui palju on valgust jne. See tähendab, et enne pildistama asumist tuleks ruumidest ära viia üleliigne mööbel ja nipsasjakesed. Kindlasti tasub mõelda ka sisustuslavastuse peale, mille eesmärgiks on elamispinna paremate külgede ning võimaluste väljatoomine.
- Dokumendid on korrast ära. Mitmed müüvad kortereid või maju, kus on ette võetud suured remonttööd või ehitus, kuid ei ole ajanud korda vastavaid dokumente. Kasutusloa või ruumiplaneeringu seadustamata jätmine tähendab aga seda, et pank ei pruugi ostjale antud kinnisvara soetamiseks laenu anda.
- Kinnisvara omanik ei ole müügiinimene. Osad inimesed on head suhtlejad ja teised mitte. Ise oma kodu müües tuleb aga olla väga avatud, saada jutule pea kõigiga ning mitte solvuda ka ebameeldivate küsimuste või märkuste peale. Kuna oma elamispinna müümine on emotsionaalselt väga keeruline, siis soovitataksegi võtta appi maakler, kellel on aega ja tahtmist huvilistega suhelda ning kes suudab objekti professionaalselt esitleda.
- Hind on liiga kõrge. Kuigi tänast turuolukorda vaadates võib jääda mulje, et ruutmeetri eest võib küsida ükskõik kui kõrget hinda, siis nii see siiski ei ole. Omanikud kipuvad oma elamispinda üle hindama ning sageli küsitakse kümneid tuhandeid rohkem kui see tegelikult väärt on. Selleks, et hinnas kajastuks nii objekti seisukord kui asukoht, tuleks tellida kinnisvara hindamisteenus.
- Objekti väline seisukord on kehv. Näiteks renoveerimata kortermaja või vana fassaadiga eramu peletab ostjaid, sest kardetakse lisakulutusi tulevikus ja puudusi, mis ehitustööde käigus veel välja võivad tuua.
- Probleemid parkimisega. Kui elamispinna juures ei ole parkimiskohta või puudub kindel kord, võib seegi müüki raskendada. Veel paneb paljusid koduotsijaid muretsema magalapiirkondade olukord, kus parkimine on küll tasuta, ent sõidukit pole lihtsalt kuhugi jätta, sest majad on ehitatud ajal, mil autosid oli veel vähem.
- Probleemid ühis- ja kaasomandiga. Kui kinnisvara on ühisomandis, saab seda müüa ainult siis, kui on mõlema osapoole nõusolek. Kaasomandi puhul on müük võimalik ainult siis, kui on paika pandud notariaalne kasutuskord.
- Piirkond ei kõneta ostjaid. Paraku mängib asukoht kinnisvara müümisel väga suurt rolli. Võib öelda, et korterid ja majad, mis asuvad hetkel populaarsetes piirkondades, müüvad paremini isegi siis, kui nende seisukord pole kiita.
Kinnisvara müümine tundub esiti imelihtsa tegevusena, kuid tegelikult nõuab see omajagu pühendumist, teadmisi ja aega, mida argielu kõrvalt lihtsalt ei leia. Seepärast soovitamegi alati kaaluda personaalse maakleri tuge, kes aitab nii kuulutuse ja fotodega, aga ka paberimajanduse kontrollimise ning vajadusel korda ajamisega.